سلام مجموعه پرستاری آهنگ سلامت آماده پاسخگویی به سوالات شما بصورت شبانه روزی می باشد.info@asnurseco.com

پشتیبانی در واتساپ
Close and go back to page

مطالب علمی

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل |با سابقه کار طولانی

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل

تیم پزشکی و پرستاری مرکز آهنگ سلامت خدمات بسیاری را برای مراقبت بیماران شما در منزل عرضه می کند، بیماران ممکن است این خدمات پزشکی و پرستاری در منزل را برای چند ساعت یا چند روز یا مداوم نیاز داشته باشد که این امر به شرایط بالینی و بیماری زمینه ای افراد مرتبط می باشد.

ارائه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل به بیماران، با توجه به میزان وابستگی آنها به خدمات پزشکی و پرستاری، به سه سطح طبقه بندی می گردد:

 1. مراقبت مستقل
 2. مراقبت نسبی
 3. مراقبت کام
 • سطح اول، مراقبت مستقل:

این بیماران دارای شرایط بالینی مناسبی می باشند که می توانند نیازهای روزانه خود را رفع کنند و تنها به آموزش های خود مراقبتی جهت پیشگیری از وخیم شدن بیماری و شرایط بالینی و کاهش احتمال بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند.   

 • سطح دوم ، مراقبت نسبی:

این بیماران نسبت به سطح اول، وابستگی بیشتری به پرستار و یا مراقبین خود دارند. این افراد ممکن است درجاتی از ناتوانی در حرکت را داشته باشند و در انجام امور روزانه‌ خود به کمک بیشتری نیاز دارند.

 • سطح سوم، مراقبت کامل:

بیمارانی که دچار بیماری مزمن، کاهش سطح هوشیاری به درجات مختلف، سکته مغزی، اختلالات عصبی-حرکتی می باشند یا به تازگی از آی سیو و بیمارستان ترخیص شده اند در این دسته شمرده می شوند. این افراد وابستگی کامل برای تمام امور خود، از جمله غذا خوردن( از راه دهان یا لوله های تغذیه)، نشستن، خوابیدن، خروج ترشحات ریوی(ساکشن) و.. دارند، به علاوه بسیاری از اوقات دارای اتصالات پیشرفته هم چون تراکئوستومی(مسیر هوایی پیشرفته در گلوی بیمار)، درن های پس از جراحی، مسیر های وریدی پیشرفته(CVP LINE) و.. می باشند ک نیازمند مراقبت های ویژه پرستاری می باشند.

در سطح سوم، ممکن است بیماران علاوه بر داشتن پرستار و مراقب، به سایر خدمات پزشکی هم چون فیزیوتراپی در منزل، انجام رادیوگرافی در منزل، نمونه گیری آزمایشگاهی در منزل احتیاج داشته باشند که مرکز خدمات پرستاری و مراقبتی آهنگ سلامت آماده خدمت رسانی در تمامی زمنیه ها می باشد.

از جمله مراقبت هایی که در منزل برای بیماران چه به صورت موقت وچه دائم عرضه می گردد، می توان به مامیتورینگ علایم حیاتی، اکسیژن تراپی و کنترل راه هوایی، سرم تراپی، تغذیه درمانی، مراقبت از پوست، مراقبت از کتتر ها و اتصالات بیمار و رعایت بهداشت دهان و دندان اشاره کرد‌.

در هر کدام از این دسته مراقبت ها، نکات بسیار ظریف و مهمی وجود دارد که از عهده اعضای خانواده بیمار خارج می باشد و تنها افراد کاردان و متخصص در زمینه پرستاری از بیمار قادر به انجام آنها می باشند.

از این رو اهمیت نقش پرستار در منزل، در ابعاد گسترده مراقبتی به چشم می خورد.

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل |پانسمان در منزل |خدمات پزشکی در منزل |خدمات پرستاری در منزل |پرستار خصوصی |خدمات پزشکی در منزل |

در ادامه به تشریح هر یک از مراقبت های پرستاری در بیماران می پردازیم.

 1. مانیتورینگ علائم حیاتی:

در بیماران با توجه به بیماریهای زمینه ای، یا مشکلات تنفسی و قلبی، با صلاحدید پزشک مانیتورینگ ضربان قلب، فشار خون ، تنفس و دمای بدن جهت بیمار انجام می شود. تفسیر مانیتورینگ قلب و فشار خون بر عهده پرستار مربوطه می باشد. ار این رو ، طبق دستور پزشک و نیاز بیمار، دستگاه های مانیتور قلب و ریه به صورت متناوب یا دائم به بیمار متصل می گردد، همینطور پرستار مربوطه ضربان قلب ،درصد اشباع اکسیژن خون، دمای بدن و فشار خون بیمار را طبق دستورات هر ۶ ساعت یا هر ۱۲ ساعت چک می کند.

مانیتورینگ قلب و ریه به پرستار در تشخیص های پرستاری کمک می کند تا بتواند با تغییرات پارامتر در هر یک از موارد ذکر شده، اقدام مناسب را انجام دهد تا آسیبی به بیمار نرسد‌. برای مثال، در زمان دادن برخی داروهای قلبی به بیمار، چک کردن ضربان قلب الزامی می باشد، اغلب بیماران قلبی متورال( متوپرولول، متوهگزال) دریافت می کنند، که باید در ضربان بالای ۶۰ مصرف گردد، پرستار با چک دقیق و به موقع ضربان قلب پیش از دارو دهی از میزان مناسب آن اطمینان حاصل می کند و سپس دارو را به بیمار می دهد.

در بسیاری مواقع داروهای فشار خون هم چون لوزارتان در فشار خون بالای ۱۴۰ باید مصرف گردد، پس اهمیت نقش پرستار در چک کردن فشار خون پیش از دارو دارو پررنگ می باشد.

با چک کردن درصد اشباع اکسیژن خون(به وسیله دستگاه پالس اکسی متری) از اکسیژن رسانی مناسب و باز بودن راه هوایی در بیماران اطمینان حاصل می کند. پایین بودن آن لزوم بررسی مسیر هوایی و یا  احتمال نیاز به ساکشن را نشان می دهد.

 1. اکسیژن تراپی:

بیماران ممکن است طبق شرایط بالینی خود، نیازمند دریافت اکسیژن باشند. اکسیژن جهت بیماران به طرق و اشکال مختلف می تواند تامین گردد. شرایط منحصر به فرد هر بیمار تعیین کننده نوع مناسب و میزان مورد نیاز اکسیژن می باشد. که در زمانی که تیم مراقبتی بر بالین بیمار حضور یابند با توجه به شرح حال بیمار نوع مناسب اکسیژن را انتخاب می کنند.

دستگاه های اکسیژن ساز در منزل به انواع مختلف تجهیزات پزشکی اکسیژن رسان از قبیل کانولای بینی، ماسک اکسیژن ساده، ماسک اکسیژن بگ دار، ماسک و نچوری و تی پیس قابلیت اتصال دارد. هر کدام از این اشکال مختلف میزان اکسیژن تعیین شده ای را به بیماران ارائه می دهد.

پس انتخاب نوع اکسیژن رسان طبق صلاحدید پزشک و پرستار تعیین می گردد.

 1. کنترل راه هوایی:

بسیاری از بیماران به علت در بستر و بی حرکت بودن عوارض مختلفی را تجربه می‌کنند یکی از این عارضه ها تجمع ترشحات در مسیر هوایی بیماران می باشد. آن هایی که توانایی سرفه کردن را دارند با هر بار سرفه مقداری از این ترشحات را از مسیر هوایی خود خارج می‌کند که این امر به تسهیل تنفس و اکسیژن رسانی بهتر کمک می کنند. ولی در بیمارانی که توانایی سرفه کردن را ندارند یا به هر علتی دچار فلج عضلات می باشند نیازمند انجام این کار توسط پرستار خود هستند. پرستار این کار را در ابتدا با فیزیوتراپی تنفسی  انجام می دهد که به کنده شدن ترشحات از مسیر هوایی کمک می کند. سپس لازم است این ترشحات از مسیر تنفسی خارج گردند، در این زمان پرستار به روش استریل ترشحات را از مسیر تنفسی ساکشن می کند تا بیمار دچار وقفه یا اختلال در تنفس نگردد.

برخی بیماران به علت اینکه در بیمارستان و بخش آی سیو، طولانی مدت تحت ونتیلاسیون مکانیکی (دستگاه کمک تنفسی) بوده‌اند، مسیر تنفسی دیگری را به نام "تراکئوستومی"  در گلوی خود دارند که از این طریق تنفس کنند، اکسیژن تراپی می شوند و همینطور ساکشن ترشحات ریوی نیز از همین مسیر انجام می گردد.

 1. سرم تراپی:

یکی از رایج ترین خدمات مرکز مراقبتی و پرستاری آهنگ سلامت برای بیماران در منزل "سرم تراپی" می باشد، که برای این کار بیمار حتما باید مسیر ورید محیطی به صورت IV Line  یا مسیر ورید مرکزی به صورت CVP Line  داشته باشد تا داروهای تزریقی و سرم ها را از این طریق دریافت کند.

 سرم تراپی در منزل یکی از خدماتی است که برای راحتی بیماران ارائه می شود اما نیاز به تخصص دارد و انجام این کار توسط افراد نابلد ممکن است مشکلاتی را بوجود آورد. زیرا مراقبت صحیح جهت پیشگیری از عفونت در ناحیه خطوط وریدی از وظایف مهم پرستار مربوطه بیمار می باشد.

بیماران عزیز توجه داشته باشند که تزریق آمپول ها در تمام سرم ها مجاز نمی باشد و انجام تزریقات داخل سرم نیازمند دانشی است که پرستاران مرکز آهنگ سلامت آموزش لازم را دیده اند، بعضا مشاهده شده تزریق اشتباه نوع خاصی از آمپول در نوع خاصی از سرم باعث بروز خسارات جانی جدی به بیمار شده است، بنابراین سعی کنید در صورتی که برای درمان بیماری از تزریق سرم استفاده می کنید، این کار توسط کارشناسان پرستاری انجام شود.

 1. تغذیه درمانی:

تغذیه درمانی و دریافت کالری مناسب برای بیماران از جمله موارد حیاتی در راستای بهبودی زودرس برای آنها می باشد. بسیاری از بیماران قادر به خوردن غذا از راه دهان می باشند که در این صورت اگر پرستار یا مراقبت داشته باشند به آنها در حفظ پوزیشن مناسب در حالت نشسته و خوردن غذا کمک  می‌کند، اما اگر بیماران ناتوان در بلع باشند یا بلع ضعیف داشته باشند، انجام این وظیفه بر عهده پرستار می باشد، لازمه این کار داشتن لوله مناسب برای تغذیه می باشد، برخی این لوله را در بینی  (NGT) و برخی در سطح پوست شکم (PEG  )دارند ، که از طریق تغذیه می شوند ، به عمل دریافت مایعات از این طریق " گاواژ" می گویند. میزان مایع مورد نیاز در هر وعده گاواژ طبق دستور پزشک و شرایط بالینی بیمار تعیین میگردد.

 

 1. مراقبت از پوست:

از مهمترین وظایف کادر درمان و پرستاران مراقبت از پوست بیماران می‌باشد. فاکتورهای بسیاری هم چون تغذیه، تعریق پوست، اصطحلاک پوست با ملحفه ها، ملحفه های مرطوب، هوشیاری بیمار و توانایی در جا به جا شدن در بستردر ایجاد آسیب به پوست بیماران نقش دارند. پرستار وظیفه دارد هر یک از این فاکتورها را بررسی نموده تا بتواند احتمال آسیب به پوست و زخم شدن را کاهش دهد.

در بیمارانی که دچار زخم بستر می شوند، مراقبت و پانسمان کردن آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. پانسمان انواع زخم هم یکی از نیاز های بیماران است که باید توسط افراد متخصص همراه با تجهیزات پزشکی انجام شود تا زخم بهبود یابد و اگر این کار توسط فردی نابلد و طبق اصول انجام نشود یا زخم درمان نمی شود و یا زمان درمان زیاد می شود ، همینطور امکان‌ آلوده شدن و عفونت زخم هم مطرح می گردد.

پانسمان عبارت است از انجام عملی که طی آن زخم از آلودگیهای محیط اطراف محفوظ مانده و با ضدعفونی کننده های مخصوص زخم توسط کارشناس زخم مرکز آهنگ سلامت به روش استریل انجام می شود. در این راه از بهترین روش ها و پانسمان های نوین جهت بیماران استفاده می گردد تا طول دوره درمان کاهش یابد و زخم به بهترین شکل ترمیم گردد.

 

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل |پانسمان در منزل |خدمات پزشکی در منزل |خدمات پرستاری در منزل |پرستار خصوصی |خدمات پزشکی در منزل |

پانسمان در منزل برای انواع زخم های زیر انجام می شوند : 

 • زخم بستر
 • زخم دیابتی
 • زخم عروقی
 • زخم ناحیه جراحی

 

 1. مراقبت از کتتر ها و اتصالات:

بیماران ممکن است در منزل اتصالات یا کتتر های مختلفی داشته باشند که نیاز به تعویض داشته باشند و یا در شرایط خاص لازم باشد که برای بار اول برایشان تعبیه گردد. این کار توسط همکاران مجرب ما در مرکز آهنگ سلامت با استفاده از بهترین تجهیزات و با بهره گیری از تکنینک صحیح، توسط متخصصین ما انجام می گیرد.

از رایج ترین اتصالات در بیماران می‌توان به سوند فولی  تعبیه لوله معده و یا تعویض آنها اشاره کرد.

 خدمات سوند ادرار در منزل برای بیماران، سالمندان و افراد ناتوان به علت های مختلفی مانند تکرر ادرار ،عدم توانایی در کنترل ادرار ،اندازه گیری جذب و دفع بیمار و موارد دیگر انجام می گردد. این خدمات در منزل برای بیماران در بهترین شرایط همراه با پیشرفته ترین تجهیزات استریل انجام می گیرد .

سوند معده یا ان جی تیوب(NGT) وسیله ایست که برای بیماران دارای بلع ضعیف گذاشته می شود و بیماران از طریق سوند تعبیه شده در معده مایعات صاف شده دریافت می کنند و از این طریق تغذیه می شوند. این تجهیزات مادامی که دچار گرفتگی نشوند و یا از بینی بیمار خارج نگردند نیاز به تعویض ندارند.

 1. بهداشت دهان و دندان:

در بیمارانی که قادر به خوردن غذا از راه دهان‌ نمی باشند، ایجاد برفک دهانی و زخم هایی روی زبان و کام بیماران از شایع ترین عوارض می باشد. مراقبت از حفره دهان و دندان جهت پیشگیری از این امر و شست و شوی حداقل روزی دوبار آن توسط پرستار و یا مراقب بیمار امری ضروری می باشد.

این کار معمولا با استفاده از گاز استریل آغشته به دهانشویه مناسب صورت می گیرد.

 

تمامی خدمات پزشکی و پرستاری در منزل و خدمات پزشکی و پرستاری در تهران در مرکز آهنگ سلامت به صورت شبانه روزی و حتی در ایام تعطیل به شما ارائه می گردد. فقط کافی است با شماره تلفن 66920451-021 تماس بگیرید و ضمن ارائه درخواست های خود از مشاوره رایگان همکاران ما نیز بهره مند گردید.


درباره ما

آهنگ سلامت ارائه دهنده انواع خدمات پرستاری است.این مجموعه با داشتن پرستارانی متخصص در زمینه پرستاری کودک ،پرستاری بیمار و پرستاری سالمند توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند.
آهنگ سلامت از پرستارانی در کادر خود استفاده می کند دارای مهارت و تخصص لازم هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانند آن را برطرف سازند.

آخرین مطالب علمی

تماس با ما

تلفن تماس :
2166920451+
2166906594+
2166577986+
 
تلفن همراه :09397719532

آدرس:
جمالزاده شمالی ،نرسیده به بلوار کشاورز، نبش رسولی ،پلاک 313 ،طبقه 3 ،واحد 9
 
 
 ایمیل:
info@asnurseco.com

موقعیت ما

© مرداد 1399 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد آهنگ سلامت محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط OFOGHIT